کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

شرح حدیث
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۰۶/۰۸ | ۶:۵۷
  • کد :۱۱۲۶۴
غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد
درمان غفلت: معرفت به کرم و نعم خدای تعالی

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد


و ان کان ذنبی قد عرضنی لعقابک؛

چیزی که مرا در معرض عقاب قرار می‌دهد، گناهم می‌باشد ولی آن چه به من اذن ثوابت را می‌دهد حسن ثقه و اعتماد بالای من به توست.

و ان انامتنی الغفلة عن الاستعداد للقائک فقد نبّهتنی المعرفة بکرمک و آلائک؛

گر چه غفلت از پیدا کردن استعداد لقایت مرا به خواب انداخته ولی مرا بیدار کرده معرفت به کرم و نعمتهایت.

غفلت موجب نوم انسان می‌شود و نمی‌تواند استعداد لقاء پیدا کند. خداوند به همه استعداد لقاء را عطا فرموده است ولی بعضی به لقاء الله می‌رسند و بسیاری از انسان‌ها از این استعداد استفاده نمی‌کنند. البته استعداد به تنهایی کافی نیست، همان طوری که نوزاد یک روزه استعداد انسان کامل شدن را دارد فعلاً ولی تلاش و مجاهده لازم است تا آن استعداد را شکوفا کند و به فعلیت برساند.

برخی افراد استعدادشان به حالت خواب آلودگی می‌رسد که حتّی استعداد بالقوّه خود را هم از دست می‌دهند.

امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف هم استعداد لقاء و هم علی الدوام لقاءالله را دارند.

تفاوت غفلت با جهالت: جاهل نمی‌داند، غافل می‌داند ولی علاقه به چیز دیگری دارد و چشم او را چیز دیگری گرفته و از این مطلب غافل شده است و اگر فریادی بشنود، از غفلت بیدار می‌شود.

یکی از عوامل غفلت زرق و برق دنیاست. شیطان خود گفته است: لازینّنّ لهم ... دنیا را برای انسان زینت می‌دهم. این عامل غفلت ماست غفلت و نسیان از وضعیت خود.

درمان غفلت: معرفت به کرم و نعم خدای تعالی زیرا علی الدوام نعمتش سرازیر است. (کرم= بزرگواری) همیشه توجه داشته باشید که عمرتان را صرف چه چیزی می‌کنید آیا خدا هم آن چیز را خواسته است یا نه؟

انسان خواب را می‌توانند بکشند و یا خرابش کنند. راه بیداری معرفت است. معرفت به نعمتها، نعمتها را ببینید و بشمارید. غفلت انسان را از حیوان بدتر می‌کند.

هر زمانی یک چیزی باعث غفلت می‌شود. هر شخصی با شخص دیگر فرق دارد. هر چیز که به چشمتان زیبا آمد، به اندازه خودش به آن بها بدهید نه بیشتر. غفلت استعداد لقاء را می‌گیرد. شیطان هیچ گاه بیکار نمی‌نشیند همه چیز را زینت می‌دهد تا انسان را به سوی آن بکشد و او را مشغول آن کند و در غفلت نگه دارد.

از متن دعا فهمیده می شود که یکی از چیزهایی که موجب بیداری است و آن معرفت و دقت و تفکّر در آلاء و کرم خداست. بنابر این دقت و تفکّر در نعم الهی می‌تواند استعدادها را بیدار کند.


منبع : مناجات الراغبین
  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir