کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

منبر
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۰۷/۰۴ | ۹:۵۸
  • کد :۱۱۲۹۵
استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان
گزیده سخنرانی استاد آقاتهرانی در موکب امام رضا علیه‌السلام واقع در عمود 285 جاده نجف-کربلا

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان


اشاره: متن حاضر، گزیده سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی در هیأت شباب‌الامام‌الخمینی (ره) است که در موکب امام رضا علیه‌السلام واقع در عمود 285 جاده نجف-کربلا و در تاریخ 7 آذر 1394 برگزار شد.


نمی‌دانم چه شده است که این مسیر این‌گونه باز شده است. بنده فکر می‌کنم ثمره خون شهدا و امام عزیز است که سفره‌ معنوی را پهن کرده‌اند. خودشان هم به حسب ظاهر از این مسیر عبور نکرده‌اند؛ ولی ما الآن داریم از این مسیر حرکت می‌کنیم. من می‌بینم این صفحه زرین پیاده‌روی صلح‌آمیز به سمت حضرت اباعبدالله برگه سبزی است از دفتر شهدا و امام راحل رحمة‌الله‌علیه.

گاهی آدم خیال می‌کند کار بد یا کار خوبی که انجام می‌دهد تمام می‌شود، اما این‌گونه نیست؛ خیلی از کارها می‌ماند و بعدها خودش را نشان می‌دهد. اگر خیلی‌ها سؤال می‌کنند شهید زنده است، به چه معنا است؟ در همین‌جا باید بگویید همین مسیر پیاده‌روی؛ بفرمایید ببینید. یک روزی همه ما پشت مرزها گریه می‌کردیم و از راه دور سلام می‌دادیم، الآن ببینید این جمعیت را چه کسی می‌تواند مدیریت کند؟ چه کسی می‌تواند بگوید من این سیل جمعیت را حرکت دادم؟ من فکر می‌کنم همین شهدا هستند. این نیت پاک و خالص امام رحمة‌الله‌علیه را ببینید که چه چیزی را نتیجه داده است. تازه این فصل اول داستان است.

یک نفر کاری که انجام می‌دهد، برکتش را پنج سال بعد می‌بیند. شهدای‌ ما بعد از این‌که اطاعت از ولی کردند، برکتش را نسل‌های بعدی دارند می‌چشند. شما ببینید در داستان حضرت زینب سلام‌الله‌علیها، ایشان گفتند هرچه به سر ما آمد از دوشنبه بود. عاشورا که روز جمعه بوده است. چرا حضرت می‌گوید روز دوشنبه؟ زیرا دوشنبه روز سقیفه است. 51 سال قبل کاری کردند که در عاشورا خودش را نشان داد.

بچه‌ها 36 سال قبل حرف امامشان را پذیرفتند و چشم گفتند. امام می‌گفت بچه‌ها حمله کنید، آمریکا را بزنید. اگر می‌گفت بجنگید می‌گفتند چشم و اگر هم می‌گفت نجنگید باز هم می‌گفتند چشم! اطاعت از مقام ولی را یاد بگیرید و ما مسئولان را این‌گونه بسنجید که به چه اندازه با ولی هم‌راستا هستیم.

شما چنین روزی را به خواب می‌دیدید؟ از مادر و پدرتان بپرسید که چه کسی باورش می‌آمد که قرار است کربلا برویم، آن هم پیاده. این نعمتی است که باید قدردانی کنید. اگر نعمت‌های الهی را قدر بدانید زیادش می‌کنند و اگر ناسپاسی کردید این نعمت را از شما می‌گیرند. ولی الحمدالله بچه‌های ایران و شیعیان عراق خیلی نسبت به اربعین و امام حسین علیه‌السلام شاکر هستند.

حالا صبر کنید ببینید چه درهایی به دنبال این اتفاق اربعین باز می‌شود. این یک جریان است و دیگر تنها یک اتفاق گذرا نیست. این حرکت تنها یک زیارت صرف نیست که بروید زیارت و برگردید. این همه مدعیان صلح جهانی بیایند تا بگویید از کدام صلح دم می‌زنید؟ بیایید در اربعین صلح و مهربانی را ببینید. این‌قدر به آدم تعارف و مهربانی می‌کنند که آدم از آن‌ها خجالت می‌کشد.

چه کسی است که این‌گونه با دل‌ها بازی می‌کند؟ به نظرم می‌خواهند این جریان را برسانند به صاحب اصلی ان‌شاءالله. در تاریخ بعضی‌ها که فکر می‌کردند خیلی زرنگ هستند در راه مانده‌اند، هرچند به حسب ظاهر از خواص بودند؛ اما بعضی‌ها هم که ادعایی نداشتند مانند زهیر به یک‌باره راهی کربلا شدند و همراه حسین علیه‌السلام شدند. حالا ما باید مراقب باشیم که خدای ناکرده از قافله عقب نمانیم.

  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir