کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

اخبار
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ | ۱۱:۸
  • کد :۱۱۳۳۰
مرگ بر آمریکا گفتن مردم، در شرایطی جایگاه مجاهدت و شهادت را دارد!
گزیده سخنرانی استاد آقاتهرانی در همایش «پایان فتنه، پایان فریب». مشهد مقدس . مسجد ولی‌عصر (عج) . 95/10/8

مرگ بر آمریکا گفتن مردم، در شرایطی جایگاه مجاهدت و شهادت را دارد!

مرگ بر آمریکا گفتن مردم، در شرایطی جایگاه مجاهدت و شهادت را دارد!

مرگ بر آمریکا گفتن مردم، در شرایطی جایگاه مجاهدت و شهادت را دارد!


فتنه‌گران در سال 88 هدفشان این بود که به هر نحو ممکن به قدرت و صندلی ریاست جمهوری برسند و معتقد بودند هدف هر وسیله‌ای را توجیه می‌کند؛ اما با یک اشاره مقام معظم رهبری و حضور مردمی در 9 دی این فتنه خاموش شد. این مردم بودند که توانستند فتنه را جمع کنند. ای کاش در فتنه‌های زمان حضرت علی علیه‌السلام و فتنه صلح امام حسن علیه‌السلام جوانان مسلمان حضور داشتند و احساس وظیفه و تکلیف می‌کردند.

 

گاهی بعضی از مسؤولان و نخبگان نسبت به وظایف‌شان درست عمل نمی‌کنند و اگر حضور آگاهانه مردم در صحنه نباشد، اتفاقات جبران‌ناپذیری در شرایط خاص رخ می‌دهد. تنها عاملی که در این زمینه اثرگذار است، بصیرت افراد است. وقتی پرچم امام حسین علیه‌السلام را در روز عاشورا به آتش کشیدند، این مردم بودند که غیرت به خرج دادند و مجاهدانه وارد صحنه شدند تا نتیجه مطلوب کسب شد. ای‌ کاش مسئولان برای اشتباهاتشان از مردم و رهبری عذرخواهی کنند و مجدد دچار اشتباه نشوند.

 

این سؤال مطرح است که آیا فتنه امتحان است یا موجب امتحان می‌شود؟ و پاسخ این است که فتنه موجب امتحان است و این یک سنت الهی است و سنت الهی نیز هیچ‌گاه قابل تغییر نیست. فتنه همیشگی است و منحصر به یک دوره نیست؛ چرا که قرآن می‌فرماید ما پیشینیان را نیز به فتنه انداخته‌ایم، تا مشخص شود چه کسی راست می‌گوید و چه کسی دروغ می‌گوید. چند سال قبل از فتنه 88 هم فتنه‌ای دیگر رخ داد، اما با اشاره فرمانده سپاه سریعاً جمع شد و در فتنه 88 مدت طولانی‌تر بود. پس باید نسبت به فتنه‌های آینده هوشیار باشیم. فضای مجازی و سایبری نیز که این روزها در این مسئله بسیار مؤثر است.

 

مسلمان بودن به لفظ بسیار آسان است، اما مؤمن بودن و شیعه بودن را باید در عمل نشان داد و این خیلی سخت است. ایمان و عمل ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند و در قرآن کریم 54 بار ایمان و عمل صالح کنار یکدیگر آمده است. انسانِ باایمان، انسانی که سنت‌ها را قبول دارد، مراقبت می‌کند و هر عملی را انجام نمی‌دهد. در فتنه‌ها اهل عمل به ایمان مشخص می‌شوند و در فتنه 88 نیز بی‌تقوایی افراد موجب مشکلات بسیاری شد.

 

ارباب فتنه و صاحبان فتنه گول خوردند و اصول لازم را نداشتند، که اگر داشتند این‌گونه نمی‌شد؛ هر چند مدتی نخست‌وزیر و رئیس‌مجلس هم بودند، اما مگر این‌ها مایه ایمان است؟ ایمان چیز دیگری است. ایمان را باید در عمل نشان دهد. شیعه کسی است که واقعاً در عمل دنباله‌روی امام علی علیه‌السلام باشد؛ اهل‌بیت علیهم‌السلام شیعه را کسی می‌دانند که دقیقاً دنباله‌روی ایشان باشند.

 

شیعه روی قول خود می‌ایستد و اهل نماز اول وقت و پرداخت زکات و روزه و اعتقاد به مال حلال دارد. وی مواظبت می‌کند که هر جایی نرود و هر چیزی را خرج نکند و از این قبیل صفات بسیار زیاد است. روی یقینیات خود بایستید! این نخستین دستور سیر و سلوک مرحوم آیت‌الله بهجت (ره) است؛ در این نظام اسلامی باور کنید وجود مبارک حضرت آقا جزو مسلماتی است که به هیچ‌وجه نمی‌توان آن را تکان داد و این محکم‌ترین پایه است.

 

گاهی جایگاه ولایت‌مدار بودن از شهادت هم بالاتر است. رهبر معظم انقلاب چندی پیش مطرح کردند «این عمار؟»؛ جایگاه و معنای این را باید فهمید و درک کرد و باید از شرایط و حادثه‌ها عبرت گرفت. رهبری در جایی مسؤولان را به شفاف‌گویی دعوت کردند، اما در مقابل مسئولان فقط سکوت کردند و این مردم بودند که در پرتگاه فتنه حضور یافتند و حماسه آفریدند. حضور مردمی و مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس گفتن مردم، بزرگ‌ترین مجاهده است و در شرایطی جایگاه مجاهدت و شهادت را دارد؛ زیرا پایگاه و جایگاه نظام را مستحکم‌تر می‌کند.

 

هر‌جا ولی‌فقیه نادیده گرفته شد، مشکلات عظیم بوجود آمده است. شخص ولی فقیه را 80 نفر از خبرگان تأیید می‌کنند؛ بنابراین نظام اسلامی بر وجود ولایت‌فقیه مستحکم شده است و هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را تکان دهد. مردم نشان دادند که سخن رهبری فصل‌الخطاب است. بزرگ‌ترها و مسئولان باید حواسشان را برای انتخابات آینده جمع کنند و راه موفقیت آن هم تبعیت از ولایت‌فقیه است.


منبع : خبرگزاری فارس و تسنیم
  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir