کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

اخبار
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ | ۱۴:۲۳
  • کد :۱۱۳۵۷
زنان ما با الگوگیری ازحضرت زهرا (س) میتوانند بهترین باشند
گزیده سخنرانی استاد آقاتهرانی در همایش خواهران جبهه پایداری . همدان

زنان ما با الگوگیری ازحضرت زهرا (س) میتوانند بهترین باشند

زنان ما با الگوگیری ازحضرت زهرا (س) میتوانند بهترین باشند

زنان ما با الگوگیری ازحضرت زهرا (س) میتوانند بهترین باشند


 

در سال چهارم طلبگی بنده بود که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. زمانی که انقلاب شد، حضرت امام (ره) ادعایی داشتند که برای ما جوانان در آن زمان، شور دیگری داشت و مورد استقبال قرار گرفت. ادعای امام فقط یک چیز بود و آن‌هم این بود که «من برنامه دارم»! نخستین بار که روحانیون از امام خمینی (ره) پرسیدند که برنامه شما برای انقلاب اسلامی چیست، امام راحل فرمودند: «برنامه من توسعه و ترویج اسلام ناب محمدی است:. امام راحل فرمودند این هدف من است، زیرا ترویج اسلام ناب محمدی پاسخگوی تمام نیازهای بشری است. ولایت‌فقیه از برکات پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است و این همان هدف امام (ره) بود که به آن رسیدند.

 

در جوامع غربی و آمریکا با تحولاتی همچون فمینیسم که حریم، مال، اقتصاد و حیات زن مورد تجاوز قرار می‌گرفت، برخورد شد؛ اما همچنان در این جوامع از زنان استفاده ابزاری می‌شود و حقوق زن و مرد در آمریکا با هم قابل قیاس نیست. امروز غرب به دنبال مساوی بودن ارزش زن و مرد جامعه نیست و شخصیتی که برای خانم‌ها در جامعه قائل هستند، چیزی جز شخصیت جنسی نیست. اما اگر نگاهی به اسلام خودمان بیندازیم متوجه می‌شویم ارزش زن و مرد در اسلام برابر است؛ بلکه این دو، بعد از ازدواج مکمل یکدیگر هستند، تا جایی که ازدواج سبب تکمیل و حفظ دین خواهد شد.

 

هیچ حدفاصلی بین زن و مرد وجود ندارد که تفاوتی بین این دو قائل باشیم؛ مگر آن‌که این تفاوت در احساسات، نیازها و روحیات باشد. در خصوص نقش مرد و زن نیز در دین اسلام چیز مبهمی وجود ندارد. کشورهای غربی به دنبال تساوی و عدالت حقوق زنان هستند؛ در حالی که به واقع زن و مرد از نظر روانی و احساسی با هم فرق دارند. در اسلام از نظر روحی زن و مرد هر دو یکسان هستند، اما باید به این نکته توجه داشت که در امر ازدواج آنچه زن و مرد باید در قبال هم رعایت کنند، متفاوت است. چنین تفکری که زن خوب زنی است که عملکرد مردگونه داشته باشد، صحیح نیست. چیزی که اسلام از زن می‌خواهد این است که بتواند با الگو قرار دادن حضرت فاطمه زهرا (س) در مقام یک زن کامل قرار گیرد و آن استعدادهایی که در خود دارد را به شکوفایی برساند.

 

در قیامت نخستین کسی که جلوتر از پیامبران و ائمه وارد بهشت می‌شود، حضرت زهرا (س) است؛ چراکه مدافع جدی مقام ولایت و حضرت علی (ع) بودند. در حالی‌ که مردم از حضرت علی (ع) روی برگرداندند و این بانو تمام‌قد و یک‌تنه در کنار حضرت ایستادند. خداوند حق است و کسانی که او را بخواهند و به سمت او بروند، حقی دارند. در انقلاب ما نیز، همانند حضرت فاطمه (س) وجود داشت؛ مادرانی بودند که واقعاً مادری کردند و بر فرستادن یک فرزند به جنگ قناعت نکرده و فرزندان دوم و سوم خود را نیز به‌سوی دفاع از وطن راهنمایی می‌کردند. امروز هم دختران و زنان ما با برخورداری از الگوهایی همچون حضرت زهرا (س)، می‌توانند بهترین باشند.

 

متأسفانه امروزه برخی از مسئولان و دولتمردان به علت اینکه آمریکا مسلمانان را به داخل کشور خود راه نمی‌دهد، ناراحت هستند. آن مسئولی که چشمش به این آمریکایی‌هاست باید بداند که عزت کنونی که در اسلام وجود دارد به همه امتیازات آمریکا می‌ارزد. آمریکا تاکنون به کدام کشور امتیاز داده است؟ این همه گروهک تروریست را چه کسی در خاورمیانه درست کرده است؟ ترامپ در سخنرانی انتخاباتی خود گفت آمریکا 6 تریلیون دلار خرج جنگ‌های خود در خاورمیانه و نابودی مسلمانان منطقه کرده است؛ در حالی که آسفالت‌ها نیویورک ترک برداشته است! اینکه آمریکا نمی‌خواهد مسلمانان به کشورش وارد شوند، خودش را زمین می‌زند؛ چراکه بزرگ‌ترین متخصص‌ها در آمریکا، همان مسلمان‌ها هستند. همین بچه مسلمان‌ها هستند که حرف جدی می‌زنند و اهل عمل هستند.

 

خانم‌‎ها! نقش خود را در دانشگاه‌ها، خانواده و جامعه خوب ایفا کنید؛ چراکه نعمت معنوی فراوانی نزد شما است که اگر قدرش را ندانید آن را از دست می‌دهید. قدر اسلام را بدانید؛ زیرا کامل‌ترین دین برای مردم است و منحصر به گروه خاصی نیست، بلکه متعلق به تمامی بشریت است. به خدا اگر به اسلام موبه‌مو عمل کنیم خواهیم دید که این زندگی ما در هیچ جای این دنیا وجود ندارد؛ اما متأسفانه مسئولان و مردم این‌گونه عمل نمی‌کنند. بیشترین نعمت‌ها از جمله نفت، گاز و جنگل‌ها در کشورهای اسلامی واقع‌ شده، اما استفاده از آن‌ها صحیح نیست.


منبع : خبرگزاری فارس و تسنیم
  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir