کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

یادداشت
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ | ۱۹:۱۶
  • کد :۱۱۳۸۲
یادداشت | گفتمانی‌ترین انسان بعد از رسول‌الله (ص)
به نظر می‌رسد گفتمانی‌ترین انسان والا بعد از رسول‌الله (ص) حضرت صدیقه اطهر (س) می‌باشند. ببین با آن همه بی‌وفایی امت...

یادداشت | گفتمانی‌ترین انسان بعد از رسول‌الله (ص)

یادداشت | گفتمانی‌ترین انسان بعد از رسول‌الله (ص)

یادداشت | گفتمانی‌ترین انسان بعد از رسول‌الله (ص)


به نظر می‌رسد گفتمانی‌ترین انسان والا بعد از رسول‌الله (ص) حضرت صدیقه اطهر (س) می‌باشند. ببین با آن همه بی‌وفایی امت بعد از رحلت حضرت خاتم (ص)، چگونه آن بزرگوار خود را با آن همه مصائب سراسیمه به مسجد‌الرسول رسانیده و در مسجد در برابر همگان؛ اعم از مهاجر و انصار، خطبه‌ای بس آتشین ایراد فرمود که بزرگان از شرح آن خطبه قاصر و ناتوان‌اند. در همین موضوع، مطالعه دو کتاب را که شرح خطبه فدکیه بی‌بی دوعالم (س) است را به اهل کتاب و مطالعه توصیه می‌کنم:

 

1. کتاب «شرح خطبه حضرت زهرا» نوشته آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی (رض) که فقیهی صاحب رساله و وصی فلسفی علامه طباطبائی (ره) بوده‌اند.
2. کتاب «رساترین دادخواهی و روشنگری؛ شرح خطبه فدکیه» که پیاده شده سخنان علامه آیت‌الله مصباح یزدی (دامت‌برکاته) بوده و در دفتر مقام معظم رهبری (ادام الله بقائه الشریف) در قم ایراد شده است.

 

این خطبه و بیان شفاف فاطمه زهرا (س) گویای این است که آن سرور عزیز و مکرم همچون پدر بزرگوار و شوهر والامقامشان، گذشته از مجاهدی بزرگ بودن، اهل گفتمان و بصیرت‌افزایی بودند؛ که از طرفی «حجة‌الله علی‌الناس»، حجت خدا بر مردم‌اند و از جانب دیگر، «حجة‌الله علی‌الحجج»، حجت خدا بر حجت‌های الهی‌‌اند؛ یعنی آن عزیز، بر همه امامان ما حجت بوده‌اند.

 

چنان‌که، در روایت است که در طی آن ۷۵ روز پس از شهادت رسول‌الله (ص) هر روز جبرئیل بر حضرت فاطمه نازل می‌شد تا که علم «ما کان و ما یکون و ما هو کائن»، گذشته و حال و آینده را به ایشان ابلاغ کند. حضرت بی‌بی دوعالم (س) از جبرئیل این اخبار الهیه را می‌گرفتند و به امیرالمؤمنین (ع) انتقال می‌دادند و آن حضرت کاتب آن نوشتار شدند. این صحیفه اینک در دستان مبارک حضرت بقیه‌الله (ارواحنا فداه) است که آن را «صحیفه فاطمیه» می‌نامند. و نکته آخر اینکه مهدی ما (عج) فرموده باشند: «سیره من همچون مادرم فاطمه زهرا (س) می‌باشد.» که نشان از آن دارد که مهدی امت نیز اهل منطق و گفتمانی قویم و قوی‌ است.

  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir