کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

دریچه معرفت
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۰۶/۲۲ | ۱۲:۳۵
  • کد :۱۱۲۷۷
سرّ فضیلت زیارت حضرت سیدالشهدا در شب و روز عید قربان
اين است مقصود گفتار خداوند كه فرمود: «وَ فَدَيْناهُ بِذِبْحٍ عَظِيم»؛ [حسين را كه] بزرگ‌ترین قربانی است، فدای او [اسماعيل] گردانيديم...

سرّ فضیلت زیارت حضرت سیدالشهدا در شب و روز عید قربان

سرّ فضیلت زیارت حضرت سیدالشهدا در شب و روز عید قربان

سرّ فضیلت زیارت حضرت سیدالشهدا در شب و روز عید قربان


 نمونه برترين تقوا و درخواست را می‌توان در عمل بزرگ‌مرد توحيد، حضرت ابراهيم خَليلُ الرَّحْمن علیه‌السلام سراغ گرفت كه با بيانی شگرف و والا از ثامن‌الائمه علیه‌السلام به آن نظر می‌كنيم:

محدّث بزرگ شيعه، شيخ صدوق رحمة‌الله‌علیه از فضل بن شاذان نقل كرده است كه امام رضا علیه‌السلام فرمودند:

"هنگامی كه ابراهيم مأمور شد، قوچی را به جای پسرش اسماعيل ذبح كند، آرزو كرد كه ای كاش اسماعيل را سر می‌بريد و خداوند گوسفندی را به‌جای فرزندش نمی‌فرستاد، تا این‌که دلش چون پدری كه عزيزترين فرزندش را به دست خود ذبح كرده به درد می‌آمد و به واسطه آن، سزاوار عالی‌ترين ثواب صبر بر مصيبت می‌شد.

پس از اين آرزو، خداوند عزوجل به ابراهيم وحی فرمود كه: «ای ابراهيم از همه خلق من، چه كسی را بيشتر دوست داری؟»
ابراهيم عرض كرد: «پروردگارا! محبوب‌ترين خلق تو در نزد من، دوست تو محمد است.»؛
خدای متعال وحی فرمود: «آيا او را بيش‌تر دوست داری يا خودت را؟» عرض كرد: «او را از جان خود بيش‌تر دوست دارم.»؛
فرمود: «فرزند او را بيش‌تر دوست داری يا فرزند خودت را؟» عرض كرد: «فرزند او را بيش‌تر دوست دارم.»؛
فرمود: «ذبح فرزند او از روی ستم، به دست دشمنانش، برای تو دردآورتر است يا اين‌كه فرزندت را در راه اطاعت من به دست خودت ذبح كنی؟»
عرض كرد: «پروردگارا! ذبح فرزند او از روی ستم، به دست دشمنانش، بيشتر دلم را آزرده می‌كند.»؛ فرمود: «ای ابراهيم! جمعی كه می‌پندارند از امّت محمد هستند، حسين (فرزند محمد) را به ستم و دشمنی، چون گوسفندی سر خواهند بريد و به اين خاطر سزاوار غضب من خواهند گشت.»

چون ابراهيم اين قضيه را شنيد، بی‌تاب شده، قلبش به اضطراب افتاد و شروع به گريستن كرد.
پس خداوند به او وحی فرمود: «ای ابراهيم! اين گريه و زاری تو بر حسين و كشته شدنش را فدای گريه و بی‌تابی بر فرزندت نمودم كه به دست خودت او را سر می‌بريدی و بالاترين اجر بر مصيبت‌زدگان را بر تو لازم گردانيدم»؛
البتّه اين است مقصود گفتار خداوند كه فرمود: «وَ فَدَيْناهُ بِذِبْحٍ عَظِيم»؛ [حسين را كه] بزرگ‌ترین قربانی است، فدای او [اسماعيل] گردانيديم." (خصال، صص 68 و 69)

نكته اینجا است كه مردان الهی در راه قرب و وصال بارگاه احديّت، به هیچ‌چیز جز او قانع نمی‌شوند و تا سر منزل مقصود مردانه می‌تازند. آری، معرفت و بينش ابراهيمی لازم است كه به ذبح گوسفندی اكتفا نكند. او كه حاضر است خالصانه ارجمندترين دارايی خود، اسماعيل را فدای خدای تعالی كند، خداوند هم در عوض عالی‌تر از اسماعيل را كه حسين (باشد، به او می‌دهد.

با ذكر اين حديث شريف رضوی سرّ اين‌كه چرا در شب و روز عرفه و شب و روز عيد قربان، زيارت امام حسين علیه‌السلام وارد شده، قدری روشن‌تر می‌شود.


  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir