مرگ بر آمریکا گفتن مردم، در شرایطی جایگاه مجاهدت و شهادت را دارد!

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

یادداشت | اهتمام به زیارت عاشورا؛ سیره علما و بزرگان دین

آقای مصباح گفتند: «برگردید به امام!»

بزرگداشت این روز بر همگان فرض است!

سستی اراده و آمادگی برای شکست!

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

تهران | عزاداری شهادت حضرت معصومه (س)

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

دریچه معرفت
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۰۶/۲۷ | ۸:۵۲
  • کد :۱۱۲۸۱
شکر نعمت ولایت و محبت اهل بیت علیهم‌السلام
آیا به نظر شما نعمتی برتر از «مقام رسالت و ولایت» داریم که آن دو ما را به توحید و بقیه معارف رهنمون شده‌اند...

شکر نعمت ولایت و محبت اهل بیت علیهم‌السلام

شکر نعمت ولایت و محبت اهل بیت علیهم‌السلام

شکر نعمت ولایت و محبت اهل بیت علیهم‌السلام


خداوند متعال همه ما را غرق نعمت‌های خود کرده، به گونه‌ای که آن‌ها از مرز شمارش خارج است: «وَإِن تَعُدُّوا نِعْمَةَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا»(نحل، 13)؛ اما این نکته نباید مانع درک صحیح نعمت‌ها باشد. اگر نمی‌توانیم به همه جوانب نعمت‌ها از زوایای گوناگون بنگریم و آن‌ها را درکی شایسته و درخور داشته باشیم، دست کم مهم‌ها را رها کرده و مهم‌ترین‌ها را مورد توجه قرار دهیم و دنبال درک صحیحی از آن‌ها باشیم.

آیا به نظر شما نعمتی برتر از «مقام رسالت و ولایت» داریم که آن دو ما را به توحید و بقیه معارف رهنمون شده‌اند. به هر اندازه این دو نعمت عظما درک شوند نسبت به آن شاکرتر خواهیم بود. کمترین شکری که می‌توان داشت این است که به زبان، شکر این نعمت را داشته باشیم. بگذرم، از این‌که اگر صلواتی بر آن عزیزان داشته باشیم، برابرها آن را پاسخ خواهند گفت؛ که در روایات، بخیل‌ترین آن است که خود را از این خیر بزرگ بازدارد.

در نتیجه با علم و درک ارزش مقام رسالت و ولایت است که شخص خود را نسبت به وجودشان شاکر می‌بیند. آیا نشنیده‌ای که پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله فرمود در قیامت نمی‌گذارند هیچ کس قدم از قدم بردارد، مگر این‌که چند سؤال را پاسخ دهد: «اذا کان یومَ القیامهِ لم تَزل قدما عبدٍ حتی یُسألَ عن اربع: عن عمره فی‌ام افناه، و عن شبابه فی‌ام ابلاه، و عما اکتسبه، من این اکتسبه و فی‌ام انفقه، و عن حُبِنا اهل البیت.»(مجلسی، بحار الانوار، ج 74، ص 162)؛ از سرمایه عمر او که در کدام سمت‌وسو آن را فانی کرده، و از جوانی‌اش که چگونه به پیری کشانیده، و از آنچه به دست آورده که از کجا آورده و به کجا صرف کرده، و از محبت ما اهل‌بیت از او سؤال خواهند کرد.

اين همان محبت است که پیامبر گرامی آن را تحت عنوان مودت مورد توجه قرار داد؛ که بروز خارجی محبت را مودت گویند. البته و صد البته ذکر شریف صلوات ابراز محبت و همان مودت و پاسخ به اولین سؤال قیامت کبری است.

 

  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :

در بخشی از نامه‌ی امام زمان (عج) به شیخ مفید (ره) آمده است: «وَ لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنَا وَفَّقَهُمْ اللَّهُ لِطَاعَتِهِ عَلَی اجْتِمَاعٍ مِنَ الْقُلُوبِ فِی الْوَفَاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیهِمْ لَمَا تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْیمْنُ بِلِقَائِنَا...» منظور از «الْعَهْد» چه می‌باشد؟ که حضرت صاحب‌الزمان (عج) شیعیان را به اجتماع قلبی در وفای به این عهد که بر دوش آن‌هاست، فرامی‌خوانند؟

پاسخ :

اگر دقت کنید عبارت «العهد» است؛ یعنی قبل از واژه عهد، «ال» آمده است. ما سه‌گونه «ال» عهد داریم که اینجا عهد ذهنی است. همه بچه‌شیعه‌ها و حتی غیرشیعه و یا حتی کفار می‌دانند که ما با امام خود عهد اطاعت، امتثال امر و پیروی بی‌چون و چرا داریم. اگر همه ما بر این پیمان پایدار بمانیم، بی‌شک از خجسته دیدار امام محروم نخواهیم شد. چنان که حضرت در همین توقیع شریف این وعده را داده‌اند. این عهد در دعای عهد هر روزمان با امام نیز هست و به صراحت، امام باقرالعلوم علیه‌السلام به جابر جعفی فرموده‌اند: «من کان لله مطیعا فهو لنا ولی، و من کان لله عاصیا فهو لنا عدو» او که مطیع خداست، او ولی ماست و او که معصیت خداوند می‌کند، او دشمن ماست. خلاصه، دل به اطاعت باید داد.

aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir