کتاب طریق وصال برگرفته از کتاب «المراقبات» تازه‌ترین اثر استاد مرتضی آقاتهرانی ،منتشر شد

من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم

مجلس ششم دوباره‌ای نمی‌خواهیم

آقاتهرانی عضو ناظر مجلس در شورای فرهنگ عمومی شد

پیام تسلیت درپی رحلت آیت الله حائری شیرازی (ره)

خاطره | اقیانوس آرامش

محبت فاطمه زهرا (س) و دعا برای شیعیانش

اعمال ماه مبارک رجب

غریب دنیا

حوزه انقلابی یعنی درک حقایق یک جامعه

نقش خانواده در سعادت انسان

ایجاد محیط سالم؛ هدف ازدواج

عشق‌ورزی به فرزندان

مهر و محبت به ‌امام زمان عليه‌السلام

چه طور توجیه کردن مانع کارهای بد میشود ؟

مؤدب به حدود الهی باشیم!

غفلت استعداد لقا را از انسان میگیرد

استاد آقاتهرانی: پیاده‌روی اربعین؛ ثمره خون شهیدان

عالم محضر خداست

انابه در اعمال و رفتار

مراسم عزاداری پنج شب آخر ماه صفر با سخنرانی استاد مرتضی آقاتهرانی

aghatehrani.ir
aghatehrani.ir

اخبار
  • ارسال برای چاپ
  • ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ | ۹:۴۳
  • کد :۱۱۳۲۴
در آمریکا وقتی از پیامبر سخن می‌گفتیم، به‌راحتی ایمان می‌آوردند
گزیده سخنرانی استاد آقاتهرانی در مراسم جشن میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع) . رفسنجان . مسجد امام خمینی (ره)

در آمریکا وقتی از پیامبر سخن می‌گفتیم، به‌راحتی ایمان می‌آوردند

در آمریکا وقتی از پیامبر سخن می‌گفتیم، به‌راحتی ایمان می‌آوردند

در آمریکا وقتی از پیامبر سخن می‌گفتیم، به‌راحتی ایمان می‌آوردند


انسان‌های امروز پیامبر (ص) را بهتر از انسان‌های دیروز می‌شناسند؛ در کشور آمریکا وقتی از پیامبر اکرم (ص) سخن به میان می‌آید و از ویژگی‌های آن حضرت گفته می‌شود، به‌راحتی ایمان آورده و مسلمان می‌شوند. از یکی از شیخ‌های مسلمان خواستم که در زندان‌های آمریکا درس اسلام بدهد و در مورد پیامبر اکرم (ص) سخن بگوید و وقتی این‌گونه عمل می‌کرد، به‌طور عجیبی مردم و زندانیان مشتاق پیامبر اکرم (ص) می‌شدند و ایمان می‌آوردند.

 

کتاب «سنن النبی» که توسط علامه طباطبایی (ره) نوشته شده است یکی از کتاب‌های خوبی است که تمام رفتارها و ویژگی‌های پیامبر اکرم (ص) در آن آمده و بسیار کتاب شیرین و جذابی است و هر انسانی را به فکر فرو می‌برد. ویژگی‌های پیامبر اکرم (ص) بسیار زیاد است و می‌توان به غذا خوردن با فقرا، سلام کردن زودتر از دیگران، باحیا بودن، امانت‌دار بودن و ... اشاره کرد. هیچ‌وقت هیچ‌کس نقصی از نبی مکرم اسلام (ص) نتوانست بگیرد.

 

یامبر «اشداء علی الکفار، رحماء بینهم» بودند. ما نیز باید نسبت به هم اینطور باشیم. ولی با کفار تند هستیم، چون آن‌ها میخواهند سوءاستفاده کنند؛ اگر سر تعظیم فرو آوردیم به ذلت می رسیم. در #حلب بچه ها مقاومت کردند و مقاومت جواب داد. تکبر در برابر متکبر تواضع است، نه سر تعظیم فرو آوردن! در قضیه برجام همه چیز اتفاق افتاد و تمام شد؛ الآن که همه چیز را خراب کردند، میگویند رهبری در جریان بوده است؛ مگر حضرت آقا نگفتند: «اعتماد نکنید»، چرا اعتماد کردید!

 

یکی دیگر از ویژگی‌های پیامبر اکرم (ص) این بود که اهل تشریفات نبود؛ یکی از درس‌ها همین است که اگر دارنده هم هستید، اهل تشریفات نباشید، بلکه دنبال این باشید که بزرگ شوید و شخصیت پیدا کنید. حضرت محمد (ص) بسیار بزرگ، اما متواضع و خاک‌نشین بود، به‌ راحتی فقرا را درک می‌کرد و محبت را نثار دیگران می‌کرد. در برابر انسان‌هایی که درک می‌کنند، باید تواضع نشان داد و با هم مهربان بود.

 

اسلام به دنبال ساختن زن و مرد است. بنابراین بداخلاقی یک روحانی با بداخلاقی یک فرد عادی بسیار متفاوت است؛ ولی اگر در جامعه اسلامی مشکلی از کسی دیدیم، نباید به اسلام شک کنیم؛ بلکه باید آسیب‌شناسی کنیم. چراکه اسلام دین محبت و خودسازی است. افراد حزب‌اللهی و متدین که دم از شیعه بودن می‌زنند، باید خیلی ملاحظه کنند تا آبروی اسلام و پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت (ع) نرود. مسلمانان و حزب‌اللهی‌ها در کوچه، اداره، بازار، خانه و ... باید مواظبت کنند تا رفتارشان موجب فرار و دوری مردم عادی از اسلام و انقلاب نشود.

 

مسلمان کسی است که مردم از دست و زبانش در امان باشند؛ بنابراین در فضای مجازی امروز، هر چیزی را ننویسید. مسلمان نباید اهل فریب و دروغ باشد و کسانی که این کار را می‌کنند، مسلمان نیستند.

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل‌بیت (ع) را دوست داشته باشید و نسبت به آن‌ها مودت نشان دهید. مودت را باید بروز داد؛ یعنی اگر کسی را دوست دارید ابراز کنید؛ مثلا با بوسیدن پای پدر، بوسیدن دست مادر، نوازش فرزند و ابراز دیگر محبت‌ها و مودت‌ها؛ آن‌ها را دوست داشته باشید. در پیاده‌روی اربعین حسینی، کسانی در عراق بودند از پیر و جوان، زن و مرد، کوچک و بزرگ که به اندازه وسعشان و توانشان از میهمانان و دوستداران اباعبدالله الحسین (ع) پذیرایی می‌کردند و دوست داشتن اهل‌بیت (ع) و یارانش را این‌گونه ابراز می‌کردند.

 

انتخابات نزدیک است؛ کاندیدایی اگر می‌داند که دیگری از وی برتری دارد و بهتر است و به زبان نیاورد، خیانت می‌کند. این‌همه خون و شهید داده‌ایم که این کارها نشود. انسان باید خود را میزان قرار دهد؛ به این معنی که هرچه برای خودت می‌پسندی، برای دیگران هم بپسندی!


منبع : خبرگزاری فارس
  • ارسال برای چاپ
در این رابطه بخوانید...
دیدگاه و نظر
برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
فرستنده :
پست الکترونیک :
نظر :
aghatehrani.ir
کد امنیتی :
aghatehrani.ir
aghatehrani.ir گفت و شنود با استاد
پرسش :
پاسخ :

از چندی قبل، طرح آشتی ملی توسط کسانی که خود در فتنه 88 دستی داشته و یا دست‌کم از ساکتین آن واقعه بوده‌اند در فضای حقیقی و یا مجازی مطرح و در آن باب سخن گفته و ابراز نظر کرده‌اند که «بیایید با ملت آشتی کنیم!» و اگر کسی حرف آن‌ها را به هر دلیل نقد و یا رد کرده بود و یا اما و اگری بر آن داشت، فوراً به او برچسب دل‌واپس و افراطی و... زدند تا بتوانند حرف خود را بزنند و البته از خویش راضی باشند.

 

اگر به روزهای نه چندان دور گذشته بازگردیم، می‌بینیم همین آقایانِ ناراضی که خود، گاه بر اریکه قدرت تکیه داشته و یا رئیس‌جمهور و یا نخست‌وزیر و یا رئیس مجلس بوده‌اند و اکنون اکثریت‌شان در حصر خانگی‌اند، مردم را به خیابان‌کشی می‌خواندند و به جای حسن استفاده از قانون و قانون‌مداری، از شرح صدر و بزرگواری نظام و رهبری به سوءاستفاده روی آورده بودند و کار را خراب کردند و قهر کرده بودند. عجب هوای نفسشان با وسوسه‌های بیگانگان، از بیرون تحریک و حمایت می‌شد، تا در آخر باورشان آمده بود که نظام را تغییر خواهند داد و فرار به جلو را که شیوه آن‌ها است شروع کردند.

 

آری، حرکت‌های قهرآمیزشان بی‌رحمانه بروز کرده بود. به همه توهین می‌کردند، کتک می‌زدند، آتش می‌زدند، مغازه‌ها را مصادره می‌کردند، و حدود نه ماه هر روز و شب امنیت و آرامش شهر را بر هم زده بودند تا این‌که دوران فتنه به ایام حسینی برخورد کرد. این‌ها که عظمت حسین سلام‌الله‌علیه را باور نداشتند، به پرچمی از عزای آقا توهین کردند. درست است که روزی خیمه‌اش را به آتش کشیدند، ولی آن روز این مردم نبودند که به ناگاه غیرتشان به جوش آید و نه دی بر پا کنند. ولی نه دی همه از جای برخاستند.

 

قهرشان با ملت چند ماهی بیشتر نشد و شب‌نامه‌ها و بیانیه‌های تحریک‌آمیز تهران را به اغتشاش کشیده بود. به‌راستی در این فتنه همه امتحان دادند. اما چند سؤال برایم مانده: آیا این چند نفر ملت‌اند؟! آیا ملت با آن‌ها قهر است یا این‌ها با ملت؟! آیا به‌راستی در کشور دو ملتِ قهر و آشتی داریم؟! چگونه است کسانی که خود خراب کرده و خود قهر کرده‌اند، اینک خود آشتی‌کنان راه می‌اندازند؟!

 

نه عزیز! کشور و ملت ما صاحب دارِد و هرگز دل‌بسته و وابسته به بیگانه نبوده و نیست. این سروصداهای برخاسته از خارج هم چندان مهم نبوده و نیست. در روز ۲۲ بهمن ملت نشان دادند که همه باهم بوده و هستیم. آیا می‌دانید که دو مسلمانی که بیش از سه روز قهر کنند مسلمان نیستند؟ البته آن چند نفر ناراضی هم خود باید سر عقل آمده و خود را بیش از این خراب نکنند و فرافکنی نکنند و خطای خویش را به ملت نسبت ندهند.

پرسش :
پاسخ :
aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir aghatehrani.ir
aghatehrani.ir برنامه بعدی
aghatehrani.ir aghatehrani.ir