بیگانگان هرگز راضی به افغانستان قوی و نیرومند نخواهند بود

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر گل شاهین، رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان با حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

آقا تهرانی در ابتدای این دیدار با اشاره به اشتراکات زبانی، دینی و نژادی فیمابین ایران و افغانستان گفت: ایران و افغانستان همسایگان دیرینه و دارای تاریخ و فرهنگ مشترک هستند.

وی تصریح کرد: دو کشور در سایه این اشتراکات دلیلی ویژه برای تقویت روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف دارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از حفظ استقلال و تمامیت ارضی افغانستان حمایت کرده و حضور نیروهای خارجی در منطقه را عامل بی ثباتی و ناامنی می‌داند.

آقا تهرانی اظهار داشت: درک مشکلات مردم افغانستان طی ۴ دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت همه جانبه از این همسایه شرقی وا داشته است و هم اکنون قریب به سه و نیم میلیون افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران زندگی، تحصیل و کار می کنند.

وی خاطر نشان کرد: توجه جمهوری اسلامی ایران در ابعاد فرهنگی، اجتماعی منجر به تحصیل دانشجویان افغانستانی در ایران و حمایت های فراگیر در زمینه های سیاسی، اجتماعی ـ فرهنگی و همچنین تجاری شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، بر توانمندسازی فرهنگی و اقتصادی زنان افغان تأکید کرد و گفت: از تبادل تجارب و همکاری مشترک جهت توانمندسازی فرهنگی و اقتصادی زنان افغان و برگزاری دوره های آموزشی در جمهوری اسلامی ایران استقبال می کند.

آقاتهرانی در پایان این دیدار با اشاره به تحولات کنونی افغانستان، تأکید کرد:‌ بیگانگان هرگز خشنود به افغانستان قوی و نیرومند نخواهند بود و همواره از طریق جنگ، ترور و اسلام هراسی، سعی در نشان دادن تصویری نادرست از افغانستان به جهانیان هستند.

شاهین: ایران همسایه مهم راهبردی برای افغانستان

امیر گل شاهین، رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان نیز در این دیدار، ایران را همسایه مهم راهبردی برای افغانستان نامید و گفت: مردم افغانستان همواره کمک های بی‌دریغ و انسان دوستانه ایرانیان را فراموش نخواهند کرد و همواره از ایرانیان به نیکی یاد می کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان با اشاره به تلاش جدی ایران در ابعاد فرهنگی ـ آموزشی شامل اشتغال به تحصیل دانشجویان این کشور در دانشگاه ها و آموزش دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران تصریح کرد: کمک‌ها و حمایت جمهوری اسلامی ایران از دانشجویان و دانش آموزان افغانی در ایران، دلیلی محکمی بر همکاری و تعامل فیمابین است.

وی افزود: تقویت مناسبات فرهنگی، سیاسی و تجاری دو کشور، ارتقای سطح مناسبات را در بر خواهد داشت.

امیر گل شاهین در پایان این دیدار، توجه ویژه به همکاری گروه های دوستی ـ پارلمانی و کمیسیون های مشترک را مسیری سریع برای تعاملات و مراودات دو کشور دانست و از حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان تشکر کرد.

در این دیدار، حسین جلالی و غلامرضا منتظری، نمایندگان استانهای کرمان و گلستان و نیز حضور داشتند و نسبت به مسائل و تحولات افغانستان و امور فرهنگی فیمابین دیدگاه‌های خود را بیان داشتند.

مطالب مرتبط
نظر خود را درج کنید