برجام و لزوم بررسی دقیق آن توسط مجلس

اگر قرار است مجلس در قضیه برجام ورود پیدا کند می‌بایست به طور جدی و اساسی این کار را انجام دهد ...

الحمدلله امروز (یکشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۱۲) بعد از مدت زمان زیاد پس از پایان مذاکرت و بررسی برجام توسط کمیسیون برجام، گزارش جامعی در طی چند صفحه تحت عنوان “گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن” که در مجموع ۲۰ صفحه می‌باشد و شامل ۷ بخش به شرح زیر بوده، آماده شد:

  1. مقدمه و نکات کلی گزارش در ۸ بند
  2. بررسی جنبه حقوقی برجام در ۱۳ بند
  3. بررسی جنبه علمی، فنی و تحقیقاتی برجام در ۱۱ بند
  4. بررسی جنبه‌های دفاعی – امنیتی برجام در ۶ بند
  5. بررسی مسئله اقتصادی بویژه تحریم‌ها در برجام در ۱۰ بند
  6. بررسی جنبه‌های سیاسی و عمومی در ۸ بند
  7. پیشنهادات در ۱۰ بند

اقدامات کمیسیون برجام قابل تقدیر است. امروز همچنین دو فوریت طرحی در مجلس درخصوص برجام  به رأی گذاشته شد و چون نیاز به دو سوم آرا داشت تصویب نشد و یک فوریت آن مورد تصویب قرار گرفت و با تشخیص هیأت‌رئیسه مجلس به یکی از کمیسیون‌های برجام و یا امنیت ملی ارجاع داده خواهد شد تا پس از بررسی‌های نهایی به صحن مجلس ارائه شود.

البته نماینده‌ها در این جهت چند نظر دارند برخی با اصل طرح مخالفند و می‌گویند نیاز به طرح نیست و برخی اعتقاد دارند که باید طرح داده شود و بر همین اساس امروز این طرح مطرح شد که با تصویب یک فوریت فعالیت درخصوص این طرح شروع شده است، البته طرح‌های دیگری هم مطرح شده که به نوبت در دستور قرار خواهد گرفت.

اما به نظر بنده به عنوان یکی از افراد جامعه، برجام ایرادهای اساسی دارد و منافع نظام و ملت در آن حفظ نشده است. برخی مصلحت‌اندیشی می‌کنند و توجه به خیلی از ایرادها ندارند و براساس سنجش خود اعتقاد دارند که باید به کلیات برجام رأی داده شود، اما بنده اینچنین فکر نمی‌کنم؛ وضعیت ما از لحاظ امنیت و اقتدار خوب است و می‌بایست بنشینیم و به طور دقیق ببینیم و بسنجیم نتایج این معاملات و مذاکرات، چه اندازه به نفع نظام و ملت است. نباید به صرف تصویب برجام، دست خودمان را ببندیم، بویژه در مسائلی مانند تسلیحات،‌ خروج اطلاعات امنیتی، ورود بیگانگان به کشور و باز کردن راه نفوذ اقتصادی و فرهنگی به طور خواسته یا ناخواسته.

بنابراین دوستان نماینده در مجلس شورای اسلامی باید به طور جدی به نکات امنیتی و خلع‌های موجود در برجام و همچنین ایرادات آن توجه جدی داشته باشند. بنده در برخی جلسات کمیسیون برجام شرکت کرده‌ام و برجام با این وضعیت موجود مورد تأیید بنده نیست و اگر قرار است مجلس در قضیه برجام ورود پیدا کند می‌بایست به طور جدی و اساسی این کار را انجام دهد و متأسفانه دولت علیرغم ادعاهایی مبنی بر همکاری و هماهنگی با مجلس شورای اسلامی لایحه‌ای در این خصوص به مجلس ارائه نداده است و به این خاطر خود دوستان در مجلس طرح‌هایی آماده کرده‌اند که برای بررسی آن کمیسیون برجام بهتر و اولی‌تر از کمیسیون امنیت ملی است، زیرا طرح برجام فقط امنیتی نیست و جهات دیگری هم دارد که در کمیسیون برجام به طور جامع‌تر به آن پرداخته می‌شود و بحث محتوایی از وظایف این کمیسیون است.

مطالب مرتبط
نظر خود را درج کنید