آیه آیه بندگی ۳ – شناخت خدا، اولین گام معرفت

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی آقاتهرانی، معلم اخلاق و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم، در سلسله درس‌گفتار‌هایی که با عنوان «آیه آیه بندگی» که در ۳۰ قسمت به مناسبت ماه مبارک رمضان و با همکاری استودیو مبین تهیه و تدوین شده، به بیان توصیه‌هایی اخلاقی برای زندگی بهتر برپایه آیات قرآن کریم پرداخته است.

بخش سوم درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» با نام معرفت به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم و الحمدلله ربّ العالمین و صَلِّ عَلی مُحَمَّد و آلِ طاهرین

خدمت خواهران و برادران عزیز سلام عرض می‌کنم و سلامتی شما را از درگاه الهی خواستارم که ان‌شاءالله بتوانید روزه بگیرید و بندگی خدا را به جا آورید. خدا سلامتی بدهد تا آدم بتواند بندگی کند. امام علی(ع) می‌فرمایند: «قَوِّ عَلی خِدمَتِکَ جَوارحی» خدایا توفیقم بده که من به خدمت تو باشم. اصلاً جوارح من، سر، دست و پا همه اعضای بدن من برای تو باشد نه برای کسی دیگر.

بحثی که امروز خدمتتان عرض می‌کنم، بحث «معرفت» است. «شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ وَالْمَلَائِکَهُ وَأُولُو الْعِلْمِ قَائِمًا بِالْقِسْطِ – آیه ۱۸ سوره آل عمران» صاحبان علم و ملائکه، اینها شهادت می‌دهند که خدا یکی است و هیچ معبودی جز الله تبارک و تعالی نیست. این یک معرفتی می‌خواهد که آدم بشناسد تا بتواند درست عمل کند. معرفت خیلی چیز خوبی است. اگر به کسی بگویید بی‌معرفت ناراحت می‌شود و در جامعه ما این یک واژه معناداری است که شخصی بی‌معرفت است یا شخصی اهل معرفت و اهل معناست. همه دوست دارند که بگوییم او دانشمند است، صاحب علم است.

گاهی علوم، علوم ظاهری است و گاهی هم علوم، علوم باطنی است. همه ما به علم باطن نیازمند هستیم. درست است که بنده سواد دارم یا دارای مدرکی هستم ولی آنچه که مردم می‌بینند، ویترین است. دستگاه آفرینش بنده اخلاق من است. مثلاً فردی وارد مکانی شده و سلام نمی‌کند، سلام دادن اصلاً ربطی به سواد یا نداشتن سواد ندارد. آن چیزی که به چشم می‌آید اخلاق آدمی است. فرقی هم نمی‌کند آن فرد هرکه می‌خواهد باشد. میان رئیس‌جمهور خوش‌اخلاق و بداخلاق خیلی تفاوت است. قدرت در اختیار رئیس‌جمهور است اما اخلاق مهم است. حتی از رفتگر محله توقع می‌رود خوش‌برخورد باشد، هرچند ما اشتباه کرده‌ایم و زباله‌ها را از هم تفکیک نکرده‌ایم. اگر رفتگر خوش‌رفتار باشد روی ما تأثیر مثبت خواهد گذاشت اگر نه اثر کم می‌گذارد.

دوستان، برادران و خواهرانم اولین گام معرفت باید به سوی خدای تعالی باشد. همه چیز ما متعلق به اوست. زراره بن اعین از شاگردان بسیار خوب امام صادق(ع) و از فقهایی است که در فقه ما علما به آن استناد می‌کنند. او خدمت امام صادق(ع) بود و از ایشان پرسید در دوره آخرالزمان از خدا چه بخواهم؟ امام صادق(ع) گفتند: «اللهم عرفنی نفسک» خدایا معرفت خودت را به من اعطا کن. «فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفنی نَفْسَکَ لَمْ اَعرِفْ رَسُولَکَ» اگر تو را نشناسم پیغمبرت را نخواهم شناخت و اگر پیغمبرت را نشناسم امام را نمی‌شناسم و اگر امام را نشناسم همه چیز من ویران می‌شود. «ضَلَلْتُ عَنْ دین» دین من به گمراهی کشیده می‌شود. «اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَکَ، فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَکَ، لَمْ اَعْرِف نَبِیَّکَ؛ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَکَ، فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَکَ، لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَکَ؛ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَکَ، فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَکَ، ضَلَلْتُ عَنْ دین»

پس از خدا معرفت بخواهید. اولاً برای من بخواهید و برای خودتان هم بخواهید و من هم برای شما می‌خواهم. ان‌شاءالله خدا به همه شما بیشتر و بهتر معرفت بدهد.

مطالب مرتبط
نظر خود را درج کنید