آیه آیه بندگی ۲۲ – بهترین دعا

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی آقاتهرانی، معلم اخلاق و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم، در سلسله درس‌گفتار‌هایی که با عنوان «آیه آیه بندگی» که در ۳۰ قسمت به مناسبت ماه مبارک رمضان و با همکاری استودیو مبین تهیه و تدوین شده، به بیان توصیه‌هایی اخلاقی برای زندگی بهتر برپایه آیات قرآن کریم پرداخته است.

بخش بیست‌ودوم درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» با نام «بهترین دعا» به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم و الحمدلله ربّ العالمین و صَلِّ عَلی مُحَمَّد و آلِ  محمد.

از مرحوم صدوق رضوان‌الله تعالی علیه سؤال می‌شود که چه بخواهیم بهتر است؟ می‌فرمایند که در شب بیست‎‌‌وسوم دعاهایی که انجام می‌شود باید جدی‌تر و قوی‌تر باشد و در شب‌های قدر بهترین دعا، دعای فرج است؛ با خواندن دعای فرج از خدای تعالی می‌خواهیم که بیشتر هوای ما را داشته باشد و ان‌شاءالله که سریعاً حضرت ظهور کنند و ما هم در رکاب آن بزرگوار باشیم و امیدوارم در بین ما کسانی نباشند که او را خط بزنند.

پس بهترین دعا، دعای حضرت ولی‌عصر(عج) و دعا برای ظهور ایشان است. اگر برای ظهور سریع‌تر حضرت مهدی(عج) دعا بخوانیم و ایشان سریع ظهور کنند، مطمئن باشید دست ظالمانی که خون مردم را می‌مکند سریع‌تر قطع خواهد شد و حاکمیت الهی محقق می‌شود و تمام ثواب این دعا برای شماست، چون با دعاهایتان زمینه ظهور حضرت را فراهم کرده‌اید.

این چیز کمی نیست و دعا واقعاً مؤثر است، بعضی‌ها فکر می‌کنند دعا تأثیر ندارد اما این‌گونه نیست. اگر دعا کنید خدا به شما توجه می‌کند و خداوند تعالی کسانی را که دعا می‌کنند، دوست می‌دارد، حتی اگر آن چیزی که انسان از خدا می‌‎خواهد را ندهد و قطعاً در قیامت آن را خواهد داد و جبران می‌کند. خداوند در آیه ۶۰ سوره «غافر» می‌فرماید: «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ» بخوانید من را، شما را اجابت می‌کنم. می‌توانست اجابت نکند، خداوند به ما محتاج نیست، بلکه همه کار ما به خداوند وابسته است و به او محتاج هستیم و دعا بی‌جواب نیست.

از مرحوم شهید آیت‌الله قدوسی جمله‌ای را درباره علامه طباطبایی شنیده‌ام، او می‌گفت در یک فرصتی از جناب علامه پرسیدم، آقا می‌شود دعا کنیم و اجابت نشود؟ پاسخ دادند خیر امکان ندارد. شهید قدوسی گفت من دیده‌ام بعضی چیزها را از می‌خواهیم به ما نمی‌دهد. علامه طباطبایی پرسیدند شما دعا می‌کنید که اجابت نمی‌شود؟ به راستی خدا را بخوان.

بارها دیده‌اید آنهایی که از سوی پزشکان پاسخ منفی گرفته‌اند وقتی خدا را می‌خوانند جواب می‌گیرند، اما وقتی امیدمان به اطرافیان است، همه چیز متفاوت می‌شود.

««الدعا مخ العباده»»– دعا مغز عبادت است و بهترین نوع عبادت دست بلند کردن به سمت خداوند و طلب کردن است. در دعا آنجایی که می‌توانید فقط برای خودتان چیزی نخواهید بلکه برای دیگران هم دعا کنید. مرحوم حسن‌زاده آملی مقاله‌ای نوشته بودند و در آخر آن مقاله دعا کرده بودند که خدا من را ببخش. مقاله ایشان را علامه طباطبایی خواندند و پسندیدند و مرحوم حسن‌زاده آملی از علامه پرسیدند آقا ایرادی نداشت؟ علامه پاسخ داد چرا یک ایرادی داشت و آن ایراد این بود که در پایان مقاله برای خودت دعا کردی، درصورتی‌که من برای همه دعا می‌کنم.

سعی کنید دعاهایتان مطلق باشد و کلی‌تر و خیر بخواهید و از خدا درخواست کنید از هرچیزی بهترین را به شما، مردم و بندگان خدا بدهد.

مطالب مرتبط
نظر خود را درج کنید