گفتمانی‌ترین انسان بعد از رسول‌الله (ص)

به نظر می‌رسد گفتمانی‌ترین انسان والا بعد از رسول‌الله (ص) حضرت صدیقه اطهر (س) می‌باشند.

به نظر می‌رسد گفتمانی‌ترین انسان والا بعد از رسول‌الله (ص) حضرت صدیقه اطهر (س) می‌باشند. ببین با آن همه بی‌وفایی امت بعد از رحلت حضرت خاتم (ص)، چگونه آن بزرگوار خود را با آن همه مصائب سراسیمه به مسجد‌الرسول رسانیده و در مسجد در برابر همگان؛ اعم از مهاجر و انصار، خطبه‌ای بس آتشین ایراد فرمود که بزرگان از شرح آن خطبه قاصر و ناتوان‌اند. در همین موضوع، مطالعه دو کتاب را که شرح خطبه فدکیه بی‌بی دوعالم (س) است را به اهل کتاب و مطالعه توصیه می‌کنم:

۱. کتاب «شرح خطبه حضرت زهرا» نوشته آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی (رض) که فقیهی صاحب رساله و وصی فلسفی علامه طباطبائی (ره) بوده‌اند.
۲. کتاب «رساترین دادخواهی و روشنگری؛ شرح خطبه فدکیه» که پیاده شده سخنان علامه آیت‌الله مصباح یزدی (دامت‌برکاته) بوده و در دفتر مقام معظم رهبری (ادام الله بقائه الشریف) در قم ایراد شده است.

این خطبه و بیان شفاف فاطمه زهرا (س) گویای این است که آن سرور عزیز و مکرم همچون پدر بزرگوار و شوهر والامقامشان، گذشته از مجاهدی بزرگ بودن، اهل گفتمان و بصیرت‌افزایی بودند؛ که از طرفی «حجه‌الله علی‌الناس»، حجت خدا بر مردم‌اند و از جانب دیگر، «حجه‌الله علی‌الحجج»، حجت خدا بر حجت‌های الهی‌‌اند؛ یعنی آن عزیز، بر همه امامان ما حجت بوده‌اند.

چنان‌که، در روایت است که در طی آن ۷۵ روز پس از شهادت رسول‌الله (ص) هر روز جبرئیل بر حضرت فاطمه نازل می‌شد تا که علم «ما کان و ما یکون و ما هو کائن»، گذشته و حال و آینده را به ایشان ابلاغ کند. حضرت بی‌بی دوعالم (س) از جبرئیل این اخبار الهیه را می‌گرفتند و به امیرالمؤمنین (ع) انتقال می‌دادند و آن حضرت کاتب آن نوشتار شدند. این صحیفه اینک در دستان مبارک حضرت بقیه‌الله (ارواحنا فداه) است که آن را «صحیفه فاطمیه» می‌نامند. و نکته آخر اینکه مهدی ما (عج) فرموده باشند: «سیره من همچون مادرم فاطمه زهرا (س) می‌باشد.» که نشان از آن دارد که مهدی امت نیز اهل منطق و گفتمانی قویم و قوی‌ است.

مطالب مرتبط
نظر خود را درج کنید