عفاف و حجاب یک مسئله فراملی است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ در نشست امروز (دوشنبه ۱۹ تیرماه) کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور نمایندگان دستگاه های مربوطه، ماده (۱۲) لایحه قانون عفاف و حجاب بررسی و اصلاح شد؛ همچنین طی این جلسه دستگاه ها پیشنهادات خود را در راستای اجرای بهتر این لایحه عنوان کردند.

در این نشست تخصصی حجت الاسلام مرتضی آقا تهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی، عفاف و حجاب را یک مسئله فراملی دانست و گفت: برای اجرائی شدن قانون عفاف و حجاب باید یک نگاه فراملی به مسئله حاکم باشد تا حقوق بشر به معنای واقعی با اجرایی شدن این قانون به جهانیان نشان داده شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکلات و دغدغه هایی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم و بیشتر آن ها به شکل معضلات اجتماعی خود را نشان داده، نشات گرفته از بی توجهی به مسائل فرهنگی همچون عفاف و حجاب است، بسیاری از سوالات در خصوص عفاف و حجاب برای فرزندان ما بی پاسخ مانده است، این موضوع نشان از عملکرد ضعیف دستگاه های فرهنگی در مسئله عفاف و حجاب دارد.

نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

در این نشست آقاتهرانی با اشاره به صحبت های شهید مطهری در مورد عفاف و حجاب، یادآور شد: حجاب برای زنان محدودیت نیست بلکه مصونیت است. اگر امروز کمیسیون فرهنگی این مسئله را در رأس امور خود قرار داده برای رفع آسیب های اجتماعی همچون طلاق، رشد کودکان بی سرپرست و … است.

نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

رئیس کمیسیون فرهنگی در ادامه تاکید کرد: امروز عدم فرهنگ سازی درست در حوزه عفاف و حجاب منجر شده این مسئله فراتر از مرزهای ایران خود را نشان دهد.مسئولان و متولیان امر به دنبال رفتارهای قهری برای تصویب و اجرای این قانون نیستند بلکه فرهنگ عفاف و حجاب یک نیاز است که در جامعه امروز احساس می‌شود که معضلات اجتماعی در آن هر روز خود را به شکل نوعی بحران نشان می دهد. دستگاه های مربوطه باید در مرحله نخست خلاءهای فرهنگی این مسئله را حل کنند تا رفع این موضوع را در بُعد جهانی نظاره‌گر باشیم.

 

نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

آقا تهرانی در پایان خاطرنشان کرد: در نشست امروز دستگاه ها پیشنهادات مختلفی از فعالیت های فرهنگی و آموزشی تا مشارکت دستگاه های اقتصادی برای کاهش آسیب های اجتماعی مطرح کردند، لایحه عفاف و حجاب از تمام ابعاد فرهنگی گرفته تا کاهش معضلات اجتماعی در قوه مقننه در حال بررسی است امیدواریم با تصویب و اجرای آن شاهد حل رفع بسیاری از مشکلات و  آسیب های اجتماعی باشیم.

لازم به ذکر است در این نشست نمایندگانی از مرکز تحقیقات، حوزه علمیه، وزارت کشور، مجمع رهروان امر به معروف، پلیس امنیت اخلاقی، معاونت حقوقی امور مجلس فراجا، مرکز تحقیقات اسلامی، معاونت حقوقی قوه قضائیه، وزارت دادگستری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره خانواده ستاد امر به معروف، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت اطلاعات، وزارت علوم و… حضور داشتند. این پنجمین جلسه در خصوص تصویب لایحه عفاف و حجاب بود که توسط کمیسیون فرهنگی برگزار شد .

مطالب مرتبط
نظر خود را درج کنید