آخرين جمعه شعبان

يكى ديگر از اوقات مهم ماه شعبان براى سالك الى الله آخرين جمعه آن است

يكى ديگر از اوقات مهم ماه شعبان براى سالك الى الله آخرين جمعه آن است. .

 

از كتاب «عيون» از «عبدالسلام بن صالح هروى» نقل شده كه مى گويد: در آخرين جمعه شعبان به ديدن ابى الحسن على بن موسى الرضا (عليه السلام) رفتم، حضرت فرمودند: .

 

«اباصلت! بيشتر شعبان گذشت و اين آخرين جمعه آن است؛ كوتاهى گذشته خود را در اين ماه جبران كن بسيار دعا و استغفار كن و خيلى قرآن بخوان؛ و از گناهانت توبه كن، تا وقتى ماه رمضان مى آيد مخلص براى خدا باشى و هيچ كينه اى از مؤمنى در دلت نباشد مگر اين كه آن را از بين ببرى و از هر گناهى كه انجام مى دهى، دست بردار. .

 

تقواى خدا را پيشه كن و در نهان و آشكارت به او توكل كن «وَمَن يَتَوَكَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ؛ و كسى كه به خدا توكل كند خدا براى او كافى خواهد بود.» .

 

و در باقيمانده اين ماه اين دعا را زياد تكرار كن:

 

اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَكُنْ غَفَرْتَ لَنا فيما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فيما بَقِىَ مِنْهُ؛ خدايا اگر در اين مدت كه از شعبان گذشته، ما را نبخشيده اى، در مدتى كه از آن مانده ما را بيامرز؛ زيرا خداوند متعال به احترام ماه رمضان، در اين ماه افراد زيادى را از آتش رها مى كند.» .

.

اين فرمايشات حضرت (عليه السلام) پيام و دستورالعملى براى اهلش در اين مورد و تمام موارد مانند آن است. بنابراين آن را حفظ كرده، غنيمت بدان و به آن عمل كن.

 

——————————————————

(منبع: كتاب المراقبات/ مرحوم آيت الله ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى)