آخرین جمعه شعبان

يكى ديگر از اوقات مهم ماه شعبان براى سالك الى الله آخرين جمعه آن است

یکى دیگر از اوقات مهم ماه شعبان براى سالک الى الله آخرین جمعه آن است. .

 

از کتاب «عیون» از «عبدالسلام بن صالح هروى» نقل شده که مى گوید: در آخرین جمعه شعبان به دیدن ابى الحسن على بن موسى الرضا (علیه السلام) رفتم، حضرت فرمودند: .

 

«اباصلت! بیشتر شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است؛ کوتاهى گذشته خود را در این ماه جبران کن بسیار دعا و استغفار کن و خیلى قرآن بخوان؛ و از گناهانت توبه کن، تا وقتى ماه رمضان مى آید مخلص براى خدا باشى و هیچ کینه اى از مؤمنى در دلت نباشد مگر این که آن را از بین ببرى و از هر گناهى که انجام مى دهى، دست بردار. .

 

تقواى خدا را پیشه کن و در نهان و آشکارت به او توکل کن «وَمَن یَتَوَکَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ؛ و کسى که به خدا توکل کند خدا براى او کافى خواهد بود.» .

 

و در باقیمانده این ماه این دعا را زیاد تکرار کن:

 

اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ؛ خدایا اگر در این مدت که از شعبان گذشته، ما را نبخشیده اى، در مدتى که از آن مانده ما را بیامرز؛ زیرا خداوند متعال به احترام ماه رمضان، در این ماه افراد زیادى را از آتش رها مى کند.» .

.

این فرمایشات حضرت (علیه السلام) پیام و دستورالعملى براى اهلش در این مورد و تمام موارد مانند آن است. بنابراین آن را حفظ کرده، غنیمت بدان و به آن عمل کن.

 

——————————————————

(منبع: کتاب المراقبات/ مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا ملکى تبریزى)

نظر خود را درج کنید