واکنش حجت الاسلام و المسلمین آقا تهرانی در پی انتقال مرجعیت صدور مجوز برنامه های شبکه نمایش خانگی و قبول نکردن انتقال این مرجعیت به سازمان تنظیم و مقررات صوت فراگیر صداوسیما توسط مسئولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد

در پی رواج مفاهیم مغایر با فرهنگ اصیل اسلامی-ایرانی در سریال‌ها و سایر برنامه‌های شبکه نمایش خانگی، مرجعیت صدور مجوز این برنامه‌ها، از سازمان سینمایی وزارت ارشاد به سازمان تنظیم و مقررات صوت فراگیر صداوسیما منتقل شد. لکن مسئولان سازمان سینمایی وزارت ارشاد زیر بار تصمیم جدید نمی‌روند. لذا حجت‌الاسلام دکتر آقاتهرانی در گفتگویی با خبرگزاری تسنیم به این مسئله واکنش نشان دادند:

?️ضوابط فرهنگی اسلامی ــ ایرانی در محصولات تولیدشده به‌راحتی نادیده گرفته می‌شد
در چند مدت اخیر فضای محتوایی برخی از سریال‌های شبکه نمایش خانگی، به‌سمتی حرکت کرد که گویی هیچ نظارتی بر محتوایی که در این سریال‌ها پرداخته می‌شد، نبود. کار داشت به جایی می‌رسید که رسماً باید یک دستگاه دیگر را مأمور بررسی عملکرد ارشاد در اعطای مجوز به محصولات فضای مجازی و شبکه نمایش خانگی می‌کردیم؛ چرا که ضوابط فرهنگی اسلامی ــ ایرانی در محصولات تولیدشده به‌راحتی نادیده گرفته می‌شد و این محتواها سنخیتی با “هنجارهای فرهنگی” و “سلامت فرهنگی جامعه” نداشت.

?️تکلیف روشن است؛ دیگر ارشاد در قبالِ محصولات خانگی مسئولیتی ندارد
این عامل و مجموعه عوامل دیگر همگی دست به دست هم داد تا این‌طور تشخیص داده شود که مسئولیت اعطای مجوز به‌عهده سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر سازمان صداوسیما است و به‌نظرم تکلیف این مسئله کامل روشن شده است و مدیران ارشاد و سازمان سینمایی هم حتی می‌دانند که از این به بعد دیگر مسیر اعطای مجوز به محصولات شبکه نمایش خانگی و نظارت محتوایی بر این محصولات از مسیر ارشاد و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه، نمی‌گذرد و تصمیم‌گیری برای اعطای مجوز کاملاً در اختیار سازمان مقررات است.

?️اصرار مسئولان ارشاد بی‌فایده است
مسئولان ارشاد روزهایی که باید از طریق انجام رفتار مسئولانه در قبال محتوای شبکه نمایش خانگی، مانع از رواج ابتذال افسارگسیخته در این شبکه می‌شدند، مسئولیت خود را درست انجام ندادند؛ حالا که این مسئولیت به نهاد دیگری واگذار شده، اصرار بر اینکه همچنان خودشان مرجع صدور مجوز باشند، بی‌فایده است. بعید نیست دوباره شاهد رواج عشق‌های مثلثی و حتی مربعی باشیم
اگر کار دوباره به ارشاد و سازمان سینمایی واگذار شود، بعید نیست مانند گذشته شاهد رواج عشق‌های مثلثی و یا حتی مربعی در سریالهای نمایش خانگی باشیم.

?️ما مقابل نادیده‌گرفتن تصمیمات قانونی می‌ایستیم
اگر بنا باشد هر شخص و یا مجموعه‌ای در کشور ضوابط قانونی حیطه اختیاراتش را نادیده بگیرد و بر اساس سلیقه و رویکردی که خودش می‌پسندد رفتار کند، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. تصمیم بر این شده است مرجع صدور مجوز، سازمان مقررات باشد؛ نه سازمان سینمایی. مجلس بنا به وظیفه ذاتی مبنی بر نظارت بر حسن اجرای قوانین، حتماً در برابر نادیده گرفتن این تصمیمات قانونی، خواهد ایستاد و نهادها را ملزم به عمل به مُرّ قانون خواهد کرد.
مرتضی آقا تهرانی
۹۹/۰۵/۲۸

نظر خود را درج کنید